top of page

Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja


 

Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji

Fakty:*

  • 12% światowej populacji mieszka w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej i odpowiada za 60% prywatnych wydatków konsumpcyjnych, zaś jedna trzecia światowej populacji mieszka w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej i odpowiada za zaledwie 3,2% konsumpcji.

  • Wypas zwierząt zajmuje ponad jedną czwartą lądowej powierzchni Ziemi, a produkcja roślin na paszę dla zwierząt wykorzystuje około jednej trzeciej wszystkich gruntów rolnych.

  • Aby wyhodować jeden funt pszenicy, potrzeba 130 galonów wody. Aby wyprodukować jeden funt mięsa, w zależności od rodzaju, potrzeba 5 do 10 razy więcej wody.

  • Roczne zużycie tworzyw sztucznych na świecie wzrosło z około 5 milionów ton w latach pięćdziesiątych XX wieku do prawie 100 milionów ton obecnie.

  • Każdego roku marnuje się 1,3 miliarda ton żywności, podczas gdy prawie 2 miliardy ludzi głoduje lub jest niedożywionych.

  • Produkcja odzieży pomogła pobudzić wzrost w gospodarkach rozwijających się, nie odbyło się to jednak bez społecznych i ekologicznych kosztów. 80% całej odzieży jest wytwarzana przez młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat. Pracownice odzieżowe w Bangladeszu zarabiają około 96 dolarów miesięcznie.

Wyzwania - #SDGChallenge:

  • Ile jest plastiku w Twoim życiu? Podejmiesz wyzwanie #plasticbacklash? Po cotygodniowych zakupach zachęcamy Cię do sfotografowania ilości niepotrzebnego plastiku, który zabierasz do domu w wyniku nadmiernego pakowania. Podziel się z społecznością #SDGchallenge swoim zdjęciem i doświadczeniami związanymi z próbą zmniejszenia zużycia plastiku.*

  • A może podejmiesz wyzwanie zero-waste? Spróbujesz przez jeden dzień nie produkować żadnych śmieci? Przez tydzień? A może wyeliminujesz jeden konkretny rodzaj śmieci ze swojego stylu życia? Zainspiruj się przykładem Madeleine Recknagel.

  • Ile kilometrów przebyło jedzenie, zanim trafiło na Twój talerz? Sprawdź tutaj. Spróbuj przeżyć tydzień, jedząc tylko żywność, która pochodzi z nie dalej niż 100 km od twojego domu. Czy to możliwe?

  • Zainspiruj się poniższymi ćwiczeniami oraz scenariuszami edukacyjnymi i przygotuj na ich podstawie aktywność dla dzieci, młodzieży lub dorosłych:

Sprawdź również:

  • Ćwiczenie dotyczące łańcucha dostaw bananów na stronach 94 oraz 97-99 tutaj.

  • Dyskusja na temat Fast Fashion (szybka moda) na stronie 39 tutaj.

Inspiracje:

  • Przeczytaj

Odpowiedzialna moda

  1. Earth Hair, Malezja (odzież)

  2. Batik Boutique, Malezja (odzież)

  3. Risque Designs, Filipiny (buty)

  4. Smateria, Kambodża (akcesoria)


Inicjatywy zero-waste

  1. Tonle, Kambodża (moda zero waste)

  2. The Sutainable Self, Tajlandia (życie zero-waste)

  3. Latin Latas, Kolumbia (muzyka zero-waste)


Gospodarka o obiegu zamkniętym

  1. EcoMaximus, Sri Lanka (papier produkowany z odchodów słoni)

  2. Forewear, Czechy (stare ubrania używane do produkcji nowych produktów)

  3. Share Toy, Portugalia (naprawa starych zabawek i przekazywanie im dzieciom w trudnej sytuacji)

  4. Zeleno, Serbia (łączenie odpowiedzialnych rolników z klientami, nowoczesne opakowania)

  5. Biji Biji, Malezja (upcykling i inne ekologicznie i społecznie odpowiedzialne rozwiązania przygotowane w duchu współpracy i dzielenia się)

  • Obejrzyj 1. Dlaczego musimy zmienić nasz system produkcji żywności? Sprawdź tutaj* 2. Filmy przygotowane w ramach projektu Story of stuff. Możesz zacząć tutaj (Historia Rzeczy), a jeśli Ci się spodoba, sprawdź inne filmy z tej samej serii.


Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj.



* Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Smutek

Frustracja

Złość

Comments


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f