Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji
Fakty:*
12% światowej populacji mieszka w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej i odpowiada za 60% prywatnych wydatków konsumpcyjnych, zaś jedna trzecia światowej populacji mieszka w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej i odpowiada za zaledwie 3,2% konsumpcji.
Wypas zwierząt zajmuje ponad jedną czwartą lądowej powierzchni Ziemi, a produkcja roślin na paszę dla zwierząt wykorzystuje około jednej trzeciej wszystkich gruntów rolnych.
Aby wyhodować jeden funt pszenicy, potrzeba 130 galonów wody. Aby wyprodukować jeden funt mięsa, w zależności od rodzaju, potrzeba 5 do 10 razy więcej wody.
Roczne zużycie tworzyw sztucznych na świecie wzrosło z około 5 milionów ton w latach pięćdziesiątych XX wieku do prawie 100 milionów ton obecnie.
Każdego roku marnuje się 1,3 miliarda ton żywności, podczas gdy prawie 2 miliardy ludzi głoduje lub jest niedożywionych.
Produkcja odzieży pomogła pobudzić wzrost w gospodarkach rozwijających się, nie odbyło się to jednak bez społecznych i ekologicznych kosztów. 80% całej odzieży jest wytwarzana przez młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat. Pracownice odzieżowe w Bangladeszu zarabiają około 96 dolarów miesięcznie.
Wyzwania - #SDGChallenge:
Ile jest plastiku w Twoim życiu? Podejmiesz wyzwanie #plasticbacklash? Po cotygodniowych zakupach zachęcamy Cię do sfotografowania ilości niepotrzebnego plastiku, który zabierasz do domu w wyniku nadmiernego pakowania. Podziel się z społecznością #SDGchallenge swoim zdjęciem i doświadczeniami związanymi z próbą zmniejszenia zużycia plastiku.*
A może podejmiesz wyzwanie zero-waste? Spróbujesz przez jeden dzień nie produkować żadnych śmieci? Przez tydzień? A może wyeliminujesz jeden konkretny rodzaj śmieci ze swojego stylu życia? Zainspiruj się przykładem Madeleine Recknagel.
Ile kilometrów przebyło jedzenie, zanim trafiło na Twój talerz? Sprawdź tutaj. Spróbuj przeżyć tydzień, jedząc tylko żywność, która pochodzi z nie dalej niż 100 km od twojego domu. Czy to możliwe?
Zainspiruj się poniższymi ćwiczeniami oraz scenariuszami edukacyjnymi i przygotuj na ich podstawie aktywność dla dzieci, młodzieży lub dorosłych:
6-10 lat
Możemy pomóc przyrodzie. Poznajemy zasady 3R
10-13 lat
Czy jest mi potrzebny kolejny gadżet?
Skąd pochodzi ryż
13-16 lat
Upcykling czyli nie wszystko musi być nowe
Czy dobrze zapełniam koszyk zakupami?
Ponad 16 lat
Biznes społeczny - Gra Światozmieniaczy/ek
Sprawdź również:
Inspiracje:
Przeczytaj
Odpowiedzialna moda
Earth Hair, Malezja (odzież)
Batik Boutique, Malezja (odzież)
Risque Designs, Filipiny (buty)
Smateria, Kambodża (akcesoria)
Inicjatywy zero-waste
Tonle, Kambodża (moda zero waste)
The Sutainable Self, Tajlandia (życie zero-waste)
Latin Latas, Kolumbia (muzyka zero-waste)
Gospodarka o obiegu zamkniętym
EcoMaximus, Sri Lanka (papier produkowany z odchodów słoni)
Forewear, Czechy (stare ubrania używane do produkcji nowych produktów)
Share Toy, Portugalia (naprawa starych zabawek i przekazywanie im dzieciom w trudnej sytuacji)
Zeleno, Serbia (łączenie odpowiedzialnych rolników z klientami, nowoczesne opakowania)
Biji Biji, Malezja (upcykling i inne ekologicznie i społecznie odpowiedzialne rozwiązania przygotowane w duchu współpracy i dzielenia się)
Obejrzyj 1. Dlaczego musimy zmienić nasz system produkcji żywności? Sprawdź tutaj* 2. Filmy przygotowane w ramach projektu Story of stuff. Możesz zacząć tutaj (Historia Rzeczy), a jeśli Ci się spodoba, sprawdź inne filmy z tej samej serii.
Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj.
* Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.
Comentarios