top of page

Cel 2: Zero głodu


 

Cel 2: Zero głodu

Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo

Fakty*:

  • Na całym świecie około 1,9 miliarda dorosłych ma nadwagę, a 462 miliony osób niedowagę.

  • Liczba osób niedożywionych (nie otrzymujących odpowiedniej ilości składników odżywczych) na świecie osiągnęła 821 milionów w 2017 roku.

  • W 2017 roku prawie dwie trzecie, 63 procent,osób głodujących mieszkało w Azji.

  • Prawie 151 milionów dzieci poniżej piątego roku życia (22 procent) nie osiągnęło w 2017 roku prawidłowego wzrostu.

  • 1 na 3 kobiety w wieku rozrodczym ma anemię.

  • 26 procent pracowników/pracownic jest zatrudnionych w rolnictwie.

  • Podejmij wyzwanie #NotAWaster. Przez tydzień dobrze przemyśl to, co kupujesz i konsumujesz i nie marnuj nawet odrobiny jedzenia. Pod koniec tygodnia podziel się ilością jedzenia, które mimo wszystko zostało zmarnowane (bez oceniania) oraz swoimi przemyśleniami na ten temat. Wskazówki: przemyśl dobrze czego potrzebujesz, zamrażaj resztki lub przygotuj z nich nowy posiłek kolejnego dnia, bądź realist/ką.*

  • Dołącz do stale rosnącej społeczności, uprawiającej swoje własne owoce, warzywa i zioła. Uprawa własnej żywności jest bardziej zrównoważona, przynosi pozytywne korzyści zdrowotne i przyczynia się do osiągnięcia celu „Zero Głodu”. *

  • Dowiedz się więcej i zainspiruj koncepcją permakultury. Permakultura to sposób projektowania przestrzeni tak, by służyła ludziom i przyrodzie. Permakultura uczy też jak uprawiać żywność w każdych warunkach, zarówno na wsi, jak i w mieście.

  • Zorganizuj warsztaty dla dzieci, młodzieży lub dorosłych na temat zagadnień związanych z celem Zero Głodu, poruszając na przykład tematy związane ze zrównoważoną produkcją żywności, ograniczaniem marnotrawienia jedzenia itp. Możesz zainspirować się poniższymi scenariuszami: 1. Skąd pochodzi ryż? - warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat. 2. Changemaking (dyskusje na temat ekologicznej produkcji ryżu i jedwabiu) – warsztaty dla młodzieży i dorosłych.

Inspiracje:

  • Przeczytaj 1. Retweet a meal - nieformalna grupa ze Skopje w Macedonii, która walczy z głodem, zapobiegając jednocześnie potencjalnemu marnotrawieniu żywności. 2. Foodways - organizacja, która zamiast re-dystrybuować nadwyżki żywności, znajduje kreatywne i dostępne metody zapobiegania powstawaniu nadwyżek i marnowaniu żywności. 3. Eats, Roots and Shoots - biznes społeczny z Malezji, który zachęca ludzi do uprawy własnej żywności w miastach, zgodnie z zasadami permakultury.

  • Obejrzyj 1. 2-minutowy film, który w zabawny, pouczający sposób przedstawia kwestię foodmiles (żywnościokilometry) i marnowania żywności.* 2. Lubisz kawę? A może wolisz herbatę? Zobacz skąd one pochodzą: Produkcja kawy w Durazillo, małej górskiej wiosce w Peru. Produkcja czarnej herbaty na Sri Lance. 3. Permakultura wyjaśniona w kilku słowach przez tych, którzy ją tworzyli:

*Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.



Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajduje się tutaj.



Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Smutek

Frustracja

Złość

Comentários


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f