top of page

Jak wygląda codzienne życie w społeczności?



#YearOfCommunity - Wasze pytania: Jak wygląda codzienne życie w społeczności? Cóż, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, gdyż w każdej społeczności może to wyglądać zupełnie inaczej. Nawet w Arterrze, gdzie obecnie przebywamy, poszczególne osoby mają różny rytm i rutynę. Opowiemy Wam więc o tym jak wygląda nasze codzienne życie w Arterrze, żebyście mogli/ły mieć choć trochę wglądu :)

Przede wszystkim, jak wspominali/łyśmy w poprzednich postach, Arterra funkcjonuje w oparciu o niezależną ekonomię, co oznacza, że każda osoba czy rodzina samodzielnie zarabia na wynajem mieszkania i inne wydatki, co oczywiście zajmuje sporo czasu na co dzień. W naszym przypadku nadal zajmujemy się międzynarodowymi projektami, coachingiem, nauczaniem języków i na szczęście wszystkie te elementy są dość elastyczne i możliwe do dopasowania do innych potrzeb i obowiązków. W dużej mierze możemy też pracować zdalnie, z naszego mieszkania lub jednego z biur dostępnych w Arterrze. W podobnej sytuacji jest większość osób w Arterrze, choć ich praca może wymagać sztywniejszych godzin pracy, czy nawet fizycznej obecności w Pampelunie, Lumbier lub innym miejscu, co oczywiście znacząco wpływa na ich rytm dnia. Inne osoby prowadzą w Arterrze własne firmy, np. pieką chleb, produkują ekologiczne piwo, sprzedają pudła z ekologicznymi warzywami, wydają parmakulturową gazetę „Ecohabitar”, itd. Oprócz pracy, która daje pieniądze, wszyscy są zaangażowani w różnorodne działania na rzecz społeczności. Jak wspominali/łyśmy w artykule o socjokracji, struktura Arterry opiera się na kręgach, które odpowiadają za różne obszary naszego wspólnego życia. Każda osoba należy zazwyczaj do 2-3 kręgów i oczekuje się, że przepracuje około 30 godzin miesięcznie na rzecz społeczności. W praktyce, przynajmniej w naszym przypadku, tych godzin jest znacznie więcej - zawsze jest tu coś do zrobienia i praca na rzecz społeczności zajmuje nam znaczącą część dni w tygodniu, a czasem również weekendów, bo to wtedy organizowane są wydarzenia, warsztaty, szkolenia i spotkania, które wymagają dodatkowych rąk do pracy, zwłaszcza przy sprzątaniu czy gotowaniu. A propos gotowania – w Arterrze codziennie przygotowujemy wspólny obiad dla tych, którzy mają ochotę dołączyć. Śniadania i kolacje w teorii każdy przygotowuje sam w mieszkaniu, w praktyce dość często kolacje jemy razem świętując urodziny, przyjazdy, wyjazdy – okazji jest mnóstwo. Wspólne kolacje są spontaniczne i zazwyczaj składkowe – każdy przynosi coś do jedzenia. Obiady przygotowywane są przez 1-2 osoby (codziennie inne) dla całej społeczności z wykorzystaniem składników ze wspólnej kuchni. Obiad jest o 13.30, zaś koło 11.00 część osób ze społeczności, szczególnie tych pracujących w ogrodzie, spotyka się na almuerzo – drugie śniadanie z kawą, tostami, itd. Z innych regularnych zajęć nie wymienionych wcześniej, do których możemy dołączyć, dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia pilates, raz w tygodniu lekcje języka hiszpańskiego lub euskera (język baskijski), raz w tygodniu spotkania dla osób, które chcą dołączyć do społeczności służące wyjaśnieniu jak to wszystko działa i rozwijaniu niezbędnych umiejętności, od czasu do czasu jest też medytacja, a wraz z nadejściem wiosny coraz więcej wycieczek po okolicy i pracy w ogrodzie, czym zajmuje się głównie Andrea. :)

Podsumowując – codzienne życie w społeczności to dla nas ciągła próba szukania równowagi między pracą zawodową, pracą na rzecz społeczności, utrzymywaniem i budowaniem kontaktów z osobami, które tu mieszkają, czasem dla siebie, czasem dla rodziny/partnera, nie wspominając nawet przyjaciół czy rodziny mieszkających poza społecznością, osobistych hobby czy pasji. Jest naprawdę intensywnie na wielu poziomach, więc jak sporo osób ostrzegało nas od początku – jedną z pierwszych umiejętności, których trzeba się tu nauczyć jest mówienie nie. Wybieranie rzeczy, w których chcemy wziąć udział i tych, które jednak odpuszczamy. To ciągła nauka dla nas i prawdopodobnie dla wszystkich, którzy tu mieszkają :)

Masz więcej pytań? Daj znać w komentarzu lub wiadomości!

- Definicja pojęcia "społeczność intencjonalna"

- Pozostałe pytania i odpowiedzi


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f