#YearOfCommunity - Wasze pytania: Jaka jest struktura społeczności? Jak funkcjonują z prawnego punktu widzenia? Jak w przypadku poprzednich pytań – nie ma tutaj jednoznacznych odpowiedzi, wszystko zależy od konkretnej społeczności. Skupimy się więc na tym co wiemy na temat społeczności Arterra Bizimodu.
Struktura Arterry opiera się na socjokracji (zobacz pełen artykuł o socjokracji poniżej) i aby zrozumieć nieco lepiej jak to działa w praktyce – opowiemy w tym poście o kręgach: jak wygląda proces ich wyboru i do których my sami należymy. Każde zadanie w socjokracji jest realizowane przez niewielką grupę ludzi zwaną kręgiem. Obecnie w Arterrze funkcjonuje ponad trzydzieści kręgów, zorganizowanych w poziomą, elastyczną strukturę (którą możesz zobaczyć tutaj). Oczekuje się, że każda osoba dołączy do 2-3 kół operacyjnych (czyli tych, które realnie wykonują pracę, realizując codzienne zadania), a z czasem również do 1 kręgu zarządzającego.
Wybierając kręgi operacyjne, powinniśmy wziąć pod uwagę 3 czynniki:
W czym jesteś dobry/a? Do którego kręgu możesz wnieść najwięcej?
Czego chcesz się nauczyć?
Jakie są potrzeby społeczności na ten moment?
Idealnie byłoby, gdybyś należał/a do jednego kręgu działającego w obszarze, w którym jesteś ekspertem/ką i możesz w pełni uczestniczyć w realizacji jego celów oraz do jednego, od którego chcesz się uczyć. Kiedy przyjechali/łyśmy do Arterry od razu dowiedzieli/łyśmy się też które kręgi potrzebują wsparcia i była to kluczowa informacja podczas podejmowania ostatecznych decyzji.
W tej chwili oboje należymy do 3 różnych kręgów. Anna jest częścią następujących kręgów:
Projekty Międzynarodowe – krąg odpowiedzialny za tworzenie i realizację projektów międzynarodowych, częściowo opiekują się również międzynarodowymi wolontariuszami i wolontariuszkami, którzy przyjeżdżają do Arterra na około 8 miesięcy.
Aterpe – krąg odpowiedzialny za zakwaterowanie i przygotowanie apartamentów dla wolontariuszy/ek oraz uczestników/ek szkoleń czy innych wydarzeń.
Zdrowie i higiena – krąg odpowiedzialny za utrzymanie naszych wspólnych przestrzeni w czystości.
Andrea jest częścią następujących kręgów:
Kuchnia – krąg odpowiedzialny za prowadzenie naszej wspólnej kuchni, w której codziennie przygotowujemy obiady dla całej społeczności.
Exteriores – krąg odpowiedzialny za przestrzenie zewnętrzne wokół budynku, za utrzymanie ich w dobrym, funkcjonalnym i przyjemnym stanie.
Konserwacja – krąg odpowiedzialny za naprawianie naszych sprzętów, wyposażenia i przestrzeni.
Odpowiadając na drugą część pytania, obecnie Arterra ma status stowarzyszenia, chociaż nie wszystkie osoby mieszkające w społeczności do niego należą. Nadchodzą jednak spore zmiany i wygląda na to, że Arterra wkrótce stanie się kooperatywą.
Comments