top of page

Które społeczności intencjonalne można odwiedzić i jak?



#YearOfCommunity – Wasze pytania: Które społeczności intencjonalne można odwiedzić i jak?

Każda społeczność intencjonalna ma własne zasady związane z odwiedzinami. W przypadku Arterry w grę wchodzą następujące opcje:

  1. Odwiedziny u znajomych – jeśli znasz kogoś w środku społeczności możesz odwiedzić ją czy jego w dokładnie taki sam sposób, w jaki odwiedzał/abyś innych znajomych. Możesz zatrzymać się w jego czy jej mieszkaniu lub osobnym apartamencie bez dodatkowych kosztów przez dwa tygodnie w roku.

  2. Udział w drzwiach otwartych – Arterra 3-4 razy do roku organizuje wydarzenia nazywane „drzwiami otwartymi”. Przyjmują one różny format – czasem trwają jedno popołudnie, innym razem weekend czy cały tydzień. W tym czasie możesz poznać społeczność, wziąć udział w niektórych jej pracach i działaniach, pokrywając koszty swojego zakwaterowania i wyżywienia.

  3. Udział w wydarzeniach edukacyjnych – Arterra organizuje przeróżne wydarzenia, warsztaty, szkolenia, w których możesz wziąć udział na zasadach określonych osobno dla każdego wydarzenia.

  4. Wolontariat: a. Raz lub dwa razy w roku Arterra rekrutuje wolontariuszy i wolontariuszki w wieku od 18 do 30 lat do udziału w programie Europejski Korpus Solidarności. Część wolontariuszy i wolontariuszek pracuje w ogrodzie, część w biurze GEN (Global Ecovillage Network), zazwyczaj przez około 8 miesięcy. Program jest współfinansowany przez Unię Europejską. b. Również zazwyczaj raz w roku Arterra organizuje tygodniowy wolontariat dla wszystkich chętnych niezależnie od wieku. Wolontariusze i wolontariuszki pomagają w codziennych zadaniach Arterry w zamian za wyżywienie i nocleg. c. Od czasu do czasu Arterra przyjmuje wolontariuszy i wolontariuszki na innych zasadach, my np. odwiedzili/łyśmy Arterrę po raz pierwszy w ramach job shadowingu finansowanego przez program Erasmus+, nie jest to jednak takie łatwe.

A dlaczego nie jest to takie łatwe? Cóż, sami/e teraz czujemy jak przytłaczająca może być ciągła obecność nowych ludzi. Wiele osób chce odwiedzić społeczności i Arterra jest na to otwarta – pokazywanie alternatywnych rozwiązań to część jej misji – ale bardzo łatwo przekroczyć granicę, za którą kolejna nowa twarz staje się wyzwaniem. Choć sami spotkali/łyśmy się z odmową, gdy po raz pierwszy chcieli/łyśmy odwiedzić Arterrę w ramach programu Erasmus for Young Enterpreneurs, całkowicie rozumiemy, że wizyty muszą być filtrowane i ograniczone, nie dlatego, że Ci którzy chcą przyjechać nie są wystarczająco dobrzy czy interesujący – bo są – ale dlatego, że trudno zachować poczucie wspólnoty i bezpiecznej przestrzeni gdy wypełniona jest ona ludźmi, którzy przychodzą i odchodzą. Dla członków i członkiń społeczności to ich dom i chcą się w nim czuć u siebie. W przypadku innych społeczności, wiele zależy od ich wielkości i etapu rozwoju. Zazwyczaj odwiedzanie dobrze ustabilizowanych i znanych społeczności jest dość trudne i kosztowne. Oto kilka alternatywnych sposobów, które możesz wypróbować:

  1. ESC (Europejski Korpus Solidarności) – podobnie jak w Arterra, wiele społeczności przyjmuje europejskich wolontariuszy i wolontariuszki na okres kilku miesięcy korzystając z finansowania Unii Europejskiej.

  2. Training Courses i Youth Exchanges – wiele społeczności korzysta również z programu Erasmus+, w ramach którego organizuje Youth Exchanges – Wymiany Młodzieży (dla osób w wieku 18-30 lat) oraz Training Courses - Szkolenia (bez ograniczeń wiekowych). Są to zazwyczaj kilkudniowe wydarzenia współfinansowane przez Unię Europejską. Możesz szukać ich np. na Salto lub bezpośrednio na stronie internetowej, instagramie lub Fanpagu interesującej Cię społeczności.

  3. Workaway/WWOOFing – niektóre społeczności szukają wolontariuszy i wolontariuszek poprzez nieformalne platformy takie jak Workaway czy WWOOFing. Wolontariat opiera się wówczas na wymianie i nie jest w niego zaangażowana żadna inna organizacja. Więcej informacji o tego typu doświadczeniach możesz znaleźć tutaj.

  4. Wydarzenia - społeczności często organizują wydarzenia, dzięki którym możesz zarówno odwiedzić dane miejsce, jak i wziąć udział w ciekawym warsztacie czy imprezie. Sprawdź stronę internetową interesującej Cię społeczności, aby zobaczyć, co oferują.

  5. GEN Europe Gathering - raz w roku, latem, odbywa się europejskie spotkanie osób mieszkających w społecznościach intencjonalnych lub zainteresowanych tematem. To świetny moment, aby dowiedzieć się więcej i poznać różnych ludzi i społeczności. Może to pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na pytanie kogo i jak warto odwiedzić. .

Jeśli żadna z opisanych opcji Ci nie pasuje, a nadal bardzo chcesz odwiedzić jakąś społeczność intencjonalną... bądź kreatywny/a i cierpliwy/a. W naszym przypadku najpierw dostali/łyśmy grant z programu Erasmus for Young Enterpreneurs, który ostatecznie wykorzystali/łyśmy pracując i mieszkając w Irlandii z Siolta Chroi i Development Perspectives (wspaniała przygoda, a nasza współpraca i przyjaźń trwają do dziś), a następnie wsparcie finansowe na job shadowing w ramach programu KA1 Adult Education (Erasmus+), które udało nam się przeznaczyć na naukę socjokracji w Arterrze. W sumie zajęło nam jednak dwa lata zanim odwiedzili/łyśmy ją po raz pierwszy. Masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące odwiedzania społeczności intencjonalnych? Podziel się w komentarzach! <3


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f